NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Изложба и документален филм ще бъдат показани в Самоков по случай 130 години от рождението на художника Наум Хаджимладенов
3201
Творчески отражения

Изложба и документален филм ще бъдат показани в Самоков по случай 130 години от рождението на художника Наум Хаджимладенов

По случай 130-ата годишнина от рождението на самоковския художник Наум Хаджимладенов в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде открита изложба живопис и показан документален филм, заснет по повод 85 години от рождението му. Това съобщи внукът на художника Евгени Слуцки. Официалното откриване на експозицията ще бъде на 19 юни, сряда

| 17 Юни 2024, 16:47 ч.
Изложба и документален филм ще бъдат показани в Самоков по случай 130 години от рождението на художника Наум Хаджимладенов
Изложба и документален филм ще бъдат показани в Самоков по случай 130 години от рождението на художника Наум Хаджимладенов
Снимка © DFA

По случай 130-ата годишнина от рождението на самоковския художник Наум Хаджимладенов в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде открита изложба живопис и показан документален филм, заснет по повод 85 години от рождението му. Това съобщи внукът на художника Евгени Слуцки.

Изложбата „България – страната на маслодайната роза“ на Националния земеделски музей в София гостува в сградата на Класното училище в Брезник. Това съобщи Станислава Малинова, уредник към Общинския исторически музей (ОИМ) в града.

Експозицията представя предмети и инструменти, свързани с розобера и производството на розово масло. Място в изложбата е отделено и на историята на създадения в края на 60-те години на миналия век Институт по маслодайната роза, етеричномаслените и лечебните култури в Казанлък, работещ по създаването на нови сортове. 

Посетителите ще могат да разгледат още множество архивни фотографии, предмети и сувенири (мускали) с изобразени върху тях рози и народни мотиви.

Експозицията ще остане в Брезник до края на октомври.

Малинова поясни, че през следващия месец ОИМ в Брезник ще проведе и традиционните си летни заним

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

Черната комедия "Триумф" с номинираната за "Оскар" българска актриса Мария Бакалова е сред селектираните филми за състезателната секция "Платформа" на предстоящия 49-и кинофестивал в Торонто, пишат "Скрийн дейли" и "Холивуд рипортър". 

Състезателната програма ще открие филмът "Даниела завинаги" (Daniela Forever) на Начо Вигалондо с участието на Хенри Голдинг ("Луди богати азиатци"). 

Секцията "Платформа" включва 10 заглавия със световни премиери на кинофестивала в Торонто. Сред тях е и "Триумф" (България/Гърция) с Мария Бакалова - последната част от трилогията на творческия тандем Кристина Грозева и Петър Вълчанов, включваща филмите "Урок" (2014) и "Слава" (2016).

Бакалова е и продуцент на филма, чийто актьорски състав включва още Юлиан Костов, Маргита Гошева и Юлиан Вергов. 

"Триумф" е вдъхновен от действителни събития в България през 90

Певецът, пианист, тромпетист и композитор Боби Вълчев подари на хиляди пловдивчани и гости на града джаз концерт в Античния театър, който премина под светлината на общо 17 000 свещи. Публиката наброяваше няколко хиляди души, а Вълчев и музикантите от Биг Бенд - Пловдив изпълниха за тях световноизвестни джаз произведения на Франк Синатра, Майкъл Бубле, Луис Армстронг и много други. 

Концертът беше открит с песента "Cry me a river" и продължи с други познати джаз класики като "Sway" и "Fly me to the moon". Към някои от песните Боби Вълчев добави авторски акцент, като засвири на тромпет заедно с Биг Бенд - Пловдив. Комбинацията от джаз музика и инсталацията от хиляди свещи превърна вечерта във визуален спектакъл.

Според организаторите на събитието идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, като подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост. Към м

Националната опера и балет на Република Северна Македония представи „Набуко“ от Джузепе Верди в Софийската опера и балет тази вечер.

Спектакълът започна с едноминутно мълчание в памет на загиналите днес български летци.

Постановката на „Набуко“ е на италиански екип. Режисьор е Ренато Бонаюто, сценограф – Флавио Арбети, костюми – Артемио Кабаси. В главните роли бяха Марян Йованоски – Набуко, Злата Тошевска – Абигаиле, Николина Яневска – Фенена, Зоран Сотиров – Исмаел, Игор Дурловски – Захария. Диригент беше Бисера Чадловска.

Спектакълът беше гледан от президента на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска-Давкова, служебният министър на културата на България Найден Тодоров, министърът на културата на РСМ Зоран Лютков, външният министър на югозападната ни съседка Тимчо Муцунски.

Официалното откриване на експозицията ще бъде на 19 юни, сряда. 

Общо ще могат да бъдат видени 47 творби. Слуцки посочи, че творбите в изложба на дядо му са от всички периоди, в които е творил. Той определи като най - интересни рисунките, които е направил Наум Хаджимладенов, докато е бил студент. 

Художникът е обичал да рисува преминаващите хора в столично кафе, част от тези рисунки също могат да се видят в изложбата. Тя може да бъде разгледана в Самоков през следващите два месеца. 

Наум Хаджимладенов е роден в Самоков на 15 юли 1894 г. През 1914 година постъпва в Държавно художествено – индустриално училище, но войната прекъсва образованието му. През 1921 година завършва Художествената академия при проф. Иван Мърквичка и прави самостоятелна изложба по повод завършването си. От 1921 година до 1934 година Наум Хаджимладенов живее в Самоков и работи като учител. Същата година е приет за член на Съюза на българските художници. От 1934 до 1946 година живее в София и работи в различни вестници, показва справка, предоставена от неговия внук Евгени Слуцки. Хаджимладенов е награждаван многократно, носител е и на орден „Кирил и Методий“ – първа степен. През 1975 година е обявен за почетен гражданин на Самоков. Творецът умира през 1985 година.

Десетият международен кинофестивал за късометражни филми „Карантината“ ще се проведе от 6 до 10 август във Варна, съобщават организаторите от Школа „Дедал“.

Форумът събира зрители на плажа в квартал „Аспарухово“ и цели опазването на едно от последните съществуващи рибарски селища във варненския регион „Карантината“. Входът е свободен.

За публиката е организиран и безплатен транспорт, който тръгва всяка вечер от Археологическия музей във Варна. Прожекциите по традиция са предхождани от концерти. 

Десетото издание на кинофестивала „Карантината“ ще предложи в пет фестивални вечери 44 късометражни филма от 18 държави, сред които както традиционно силно представените Франция, Италия, Великобритания Австралия, така и по-непознатите кинематографии на Тайван, Чили, Исландия, Хонконг. Има и няколко български заглавия. Сред лентите има игрални, документални, експери

Има много пари за култура,  каза министър Найден Тодоров, след като обяви, че до 2026 година трябва да бъдат усвоени над 95 милиона лева по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Една от програмите му е свързана с Националния фонд „Култура“ (НФК), който отскоро има нов изпълнителен директор – Диана Димитрова.

„Имаше известни проблеми с тази програма. Фонд „Култура“ работи по „Проект 42“, който е изключително важен за развитието на културата в България. Важен е в няколко направления. От една страна, подпомага създаването на културен продукт. От друга страна, подпомага разпространението му. От трета страна, подпомага развитието на културните политики на общините. Това са шест програми към този проект, които са свързани с тези три цели&ldq

Никога не е било лесно да правиш кино. Предполагам, че преди много години, сто например, и на моите колеги също не им е било никак лесно. Това каза режисьорът Мариан Вълев, който бе гост на официалното откриване на третото издание на летния кинофестивал "Свети Влас филм фест". 

Неговият филм "Чалга" е включен в програмата на специалните галапрожекции на феста.

"Киното е въпрос на необходимост. Киното е въпрос на неистовост, на желанието да кажеш, да разкажеш история, на желанието да отправиш послание към зрителите", посочи той. 

По думите му правенето на кино никога не е лесно и е свързано с много смелост.

"Аз съм последният човек, който ще се оплаква от липса на финансиране. Аз вярвам, че когато наистина имаш тази потребност, неистово желание да разкажеш история, която смяташ, че е важна - просто взимаш един телефон, събираш актьори, пишеш сцена

Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана. 

Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.

Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?

Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх

Над 22 милиона туристи са посетили Националния парк-музей (НПМ) „Шипка- Бузлуджа“ в рамките на 60-те години от неговото основаване, а 267 хиляди са изнесените беседи на различни езици.

Това съобщи в интервю Мая Миланова, дългогодишен служител и екскурзовод в културния институт. Музеят ще отбележи своята годишнина днес с тържествен концерт в Народно читалище „Искра – 1860“ в Казанлък. 

Концертът е с вход свободен, а в него ще вземат участие вокална група „Искрица“ с ръководител Стефка Денева, хор „Петко Стайнов“ с диригент Младен Станев и военен духов оркестър към 61 Стрямска механизирана бригада с диригент капитан Йордан Илиев. Повечето песни са свързани със събитията на Шипка и Бузлуджа, някои от тях са известни, а някои гостите ще чуят за пръв път, посочи Мая Миланова. 

Тя напомни, че през 1964 Национален парк-музей „Шипка“ и Национален парк „Бузлудж

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
3201
Творчески отражения

Изложба и документален филм ще бъдат показани в Самоков по случай 130 години от рождението на художника Наум Хаджимладенов

По случай 130-ата годишнина от рождението на самоковския художник Наум Хаджимладенов в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде открита изложба живопис и показан документален филм, заснет по повод 85 години от рождението му. Това съобщи внукът на художника Евгени Слуцки.Официалното откриване на експозицията ще бъде на 19 юни, сряда. Общо ще могат да бъдат видени 47 творби.

| 17 Юни 2024, 16:47 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложба и документален филм ще бъдат показани в Самоков по случай 130 години от рождението на художника Наум Хаджимладенов
Изложба и документален филм ще бъдат показани в Самоков по случай 130 години от рождението на художника Наум Хаджимладенов
Снимка © DFA

По случай 130-ата годишнина от рождението на самоковския художник Наум Хаджимладенов в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде открита изложба живопис и показан документален филм, заснет по повод 85 години от рождението му. Това съобщи внукът на художника Евгени Слуцки.

Официалното откриване на експозицията ще бъде на 19 юни, сряда. 

Изложбата „България – страната на маслодайната роза“ на Националния земеделски музей в София гостува в сградата на Класното училище в Брезник. Това съобщи Станислава Малинова, уредник към Общинския исторически музей (ОИМ) в града.

Експозицията представя предмети и инструменти, свързани с розобера и производството на розово масло. Място в изложбата е отделено и на историята на създадения в края на 60-те години на миналия век Институт по маслодайната роза, етеричномаслените и лечебните култури в Казанлък, работещ по създаването на нови сортове. 

Посетителите ще могат да разгледат още множество архивни фотографии, предмети и сувенири (мускали) с изобразени върху тях рози и народни мотиви.

Експозицията ще остане в Брезник до края на октомври.

Малинова поясни, че през следващия месец ОИМ в Брезник ще проведе и традиционните си летни заним

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

Черната комедия "Триумф" с номинираната за "Оскар" българска актриса Мария Бакалова е сред селектираните филми за състезателната секция "Платформа" на предстоящия 49-и кинофестивал в Торонто, пишат "Скрийн дейли" и "Холивуд рипортър". 

Състезателната програма ще открие филмът "Даниела завинаги" (Daniela Forever) на Начо Вигалондо с участието на Хенри Голдинг ("Луди богати азиатци"). 

Секцията "Платформа" включва 10 заглавия със световни премиери на кинофестивала в Торонто. Сред тях е и "Триумф" (България/Гърция) с Мария Бакалова - последната част от трилогията на творческия тандем Кристина Грозева и Петър Вълчанов, включваща филмите "Урок" (2014) и "Слава" (2016).

Бакалова е и продуцент на филма, чийто актьорски състав включва още Юлиан Костов, Маргита Гошева и Юлиан Вергов. 

"Триумф" е вдъхновен от действителни събития в България през 90

Певецът, пианист, тромпетист и композитор Боби Вълчев подари на хиляди пловдивчани и гости на града джаз концерт в Античния театър, който премина под светлината на общо 17 000 свещи. Публиката наброяваше няколко хиляди души, а Вълчев и музикантите от Биг Бенд - Пловдив изпълниха за тях световноизвестни джаз произведения на Франк Синатра, Майкъл Бубле, Луис Армстронг и много други. 

Концертът беше открит с песента "Cry me a river" и продължи с други познати джаз класики като "Sway" и "Fly me to the moon". Към някои от песните Боби Вълчев добави авторски акцент, като засвири на тромпет заедно с Биг Бенд - Пловдив. Комбинацията от джаз музика и инсталацията от хиляди свещи превърна вечерта във визуален спектакъл.

Според организаторите на събитието идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, като подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост. Към м

Националната опера и балет на Република Северна Македония представи „Набуко“ от Джузепе Верди в Софийската опера и балет тази вечер.

Спектакълът започна с едноминутно мълчание в памет на загиналите днес български летци.

Постановката на „Набуко“ е на италиански екип. Режисьор е Ренато Бонаюто, сценограф – Флавио Арбети, костюми – Артемио Кабаси. В главните роли бяха Марян Йованоски – Набуко, Злата Тошевска – Абигаиле, Николина Яневска – Фенена, Зоран Сотиров – Исмаел, Игор Дурловски – Захария. Диригент беше Бисера Чадловска.

Спектакълът беше гледан от президента на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска-Давкова, служебният министър на културата на България Найден Тодоров, министърът на културата на РСМ Зоран Лютков, външният министър на югозападната ни съседка Тимчо Муцунски.

Общо ще могат да бъдат видени 47 творби. Слуцки посочи, че творбите в изложба на дядо му са от всички периоди, в които е творил. Той определи като най - интересни рисунките, които е направил Наум Хаджимладенов, докато е бил студент. 

Художникът е обичал да рисува преминаващите хора в столично кафе, част от тези рисунки също могат да се видят в изложбата. Тя може да бъде разгледана в Самоков през следващите два месеца. 

Десетият международен кинофестивал за късометражни филми „Карантината“ ще се проведе от 6 до 10 август във Варна, съобщават организаторите от Школа „Дедал“.

Форумът събира зрители на плажа в квартал „Аспарухово“ и цели опазването на едно от последните съществуващи рибарски селища във варненския регион „Карантината“. Входът е свободен.

За публиката е организиран и безплатен транспорт, който тръгва всяка вечер от Археологическия музей във Варна. Прожекциите по традиция са предхождани от концерти. 

Десетото издание на кинофестивала „Карантината“ ще предложи в пет фестивални вечери 44 късометражни филма от 18 държави, сред които както традиционно силно представените Франция, Италия, Великобритания Австралия, така и по-непознатите кинематографии на Тайван, Чили, Исландия, Хонконг. Има и няколко български заглавия. Сред лентите има игрални, документални, експери

Има много пари за култура,  каза министър Найден Тодоров, след като обяви, че до 2026 година трябва да бъдат усвоени над 95 милиона лева по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Една от програмите му е свързана с Националния фонд „Култура“ (НФК), който отскоро има нов изпълнителен директор – Диана Димитрова.

„Имаше известни проблеми с тази програма. Фонд „Култура“ работи по „Проект 42“, който е изключително важен за развитието на културата в България. Важен е в няколко направления. От една страна, подпомага създаването на културен продукт. От друга страна, подпомага разпространението му. От трета страна, подпомага развитието на културните политики на общините. Това са шест програми към този проект, които са свързани с тези три цели&ldq

Никога не е било лесно да правиш кино. Предполагам, че преди много години, сто например, и на моите колеги също не им е било никак лесно. Това каза режисьорът Мариан Вълев, който бе гост на официалното откриване на третото издание на летния кинофестивал "Свети Влас филм фест". 

Неговият филм "Чалга" е включен в програмата на специалните галапрожекции на феста.

"Киното е въпрос на необходимост. Киното е въпрос на неистовост, на желанието да кажеш, да разкажеш история, на желанието да отправиш послание към зрителите", посочи той. 

По думите му правенето на кино никога не е лесно и е свързано с много смелост.

"Аз съм последният човек, който ще се оплаква от липса на финансиране. Аз вярвам, че когато наистина имаш тази потребност, неистово желание да разкажеш история, която смяташ, че е важна - просто взимаш един телефон, събираш актьори, пишеш сцена

Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана. 

Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.

Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?

Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх

Над 22 милиона туристи са посетили Националния парк-музей (НПМ) „Шипка- Бузлуджа“ в рамките на 60-те години от неговото основаване, а 267 хиляди са изнесените беседи на различни езици.

Това съобщи в интервю Мая Миланова, дългогодишен служител и екскурзовод в културния институт. Музеят ще отбележи своята годишнина днес с тържествен концерт в Народно читалище „Искра – 1860“ в Казанлък. 

Концертът е с вход свободен, а в него ще вземат участие вокална група „Искрица“ с ръководител Стефка Денева, хор „Петко Стайнов“ с диригент Младен Станев и военен духов оркестър към 61 Стрямска механизирана бригада с диригент капитан Йордан Илиев. Повечето песни са свързани със събитията на Шипка и Бузлуджа, някои от тях са известни, а някои гостите ще чуят за пръв път, посочи Мая Миланова. 

Тя напомни, че през 1964 Национален парк-музей „Шипка“ и Национален парк „Бузлудж

Наум Хаджимладенов е роден в Самоков на 15 юли 1894 г. През 1914 година постъпва в Държавно художествено – индустриално училище, но войната прекъсва образованието му. През 1921 година завършва Художествената академия при проф. Иван Мърквичка и прави самостоятелна изложба по повод завършването си. От 1921 година до 1934 година Наум Хаджимладенов живее в Самоков и работи като учител. Същата година е приет за член на Съюза на българските художници. От 1934 до 1946 година живее в София и работи в различни вестници, показва справка, предоставена от неговия внук Евгени Слуцки. Хаджимладенов е награждаван многократно, носител е и на орден „Кирил и Методий“ – първа степен. През 1975 година е обявен за почетен гражданин на Самоков. Творецът умира през 1985 година.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.